Program nawożenia metodą konwencjonalną

Jeśli borykasz się z problemem nawożenia borówki lub jagody kamczackiej, napisz do nas. Przygotujemy odpowiednie zalecenia nawozowe na dowolny okres roku (posiadamy nawozy w konkurencyjnych cenach).

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska ma specyficzne wymagania glebowe, całkowicie odmienne od pozostałych roślin sadowniczych. Jej system korzeniowy jest bogato rozgałęziony, ale dość płytki. Korzenie pozbawione są włośników – ich funkcje pełnią bardzo drobne korzenie. Roślina nie ma wysokich wymagań nawozowych, jednak nie można zapomnieć o jej regularnym dokarmianiu.

Niestety bardzo łatwo można ją przenawozić, dlatego określanie potrzeb nawożeniowych powinno być poprzedzone systematyczną obserwacją roślin. Nadmiar azotu powoduje nieumiarkowany wzrost pędów (nawet do późnej jesieni), natomiast niedobór azotu skutkuje zahamowaniem wzrostu rośliny, małą powierzchnią blaszki liściowej oraz niewykształconymi w pełni owocami . Gdy brakuje potasu liście zaczynają brązowieć, zwijają się do środka, młode pędy zamierają, za to niedobór potasu objawia się poprzez fioletowienie blaszek i ogonków liściowych.

Podłoże pod uprawę borówki – analiza gleby

Przed posadzeniem borówki gleba powinna być dokładnie zbadana. Nawożenie borówki powinno uzupełniać jedynie brakujące składniki pokarmowe. W przypadku stwierdzenia niedoborów składników, należy je uzupełnić podczas przygotowywania pola pod uprawę. Zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych wpływa niekorzystnie na roślinę.

Próbki gleby do analiz należy pobrać z całej powierzchni przeznaczonej pod uprawę borówki, pobieramy ją z warstwy około 20 cm (gdyż borówka ma płytki korzeń). Cała próbka gleby powinna zawierać ziemię z 10-15 pojedynczych prób. Glebę należy oddać do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jedynie w laboratorium można dokładnie oznaczyć odczyn gleby (pH), zasolenie oraz zawartość azotu, potasu, fosforu i magnezu. W przeciągu tygodnia otrzymamy szczegółową analizę gleby oraz zalecenia nawozowe.

Przygotowanie gleby – nawożenie przed posadzeniem

Już w trakcie sadzenia krzewów borówki musimy zadbać o prawidłowe właściwości fizyczne gleby. Borówka najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,8-4,8) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej i wilgotnej. Rośliny uprawiane w podłożu o zbyt wysokim odczynie pH charakteryzują się małymi przyrostami oraz przedwczesnym żółknięciem i opadaniem liści.

Zwykle nie mamy w ogrodzie idealnej gleby dla borówki, dlatego musimy ją wymienić. W tym celu musimy wykopać dół głębokości 40 cm i szerokości 60-80 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych (najlepiej sosnową) oraz gruboziarnistego piasku (w proporcji 1:1:1). Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem (1:1). Niewłaściwy odczyn pH możemy podwyższyć wapnując lub obniżyć siarkując glebę (zabieg siarkowania należy wykonać co najmniej rok przed sadzeniem roślin). Gleba wzbogacona substancją organiczną pozwala roślinom dobrze rosnąć nawet przy podwyższonym pH gleby. Często zastosowanie kwaśnego torfu skutecznie obniża pH gleby do właściwego poziomu.

Nawożenie borówki po posadzeniu

Borówka amerykańska (wbrew pozorom) ma niewielkie potrzeby pokarmowe. Nie znaczy to jednak, że jej nawożenie można zaniechać. Roślina ma specyficzne wymagania co do gleby i jeśli chcemy aby prawidłowo rosła i owocowała musimy je jej zapewnić.

Nawozy azotowe należy stosować w trzech dawkach, od początku maja do połowy czerwca. Pierwszą dawkę należy zastosować bezpośrednio po kwitnieniu krzewów (zwykle w drugiej połowie maja), a ostatnią, gdy kończy się pierwszy etap silnego wzrostu owoców – zwykle w drugiej połowie czerwca. Nawozy potasowe, fosforowe i magnezowe powinny być wysiewane jesienią.

Orientacyjne dawki nawożenia borówki wysokiej

Składnik nawozowy Dawka w kg/h * Forma nawozu
Azot N 30-50 siarczan amonu, saletra amonowa, mocznik
Potas K2O 50-75 siarczan potasu, sól potasowa
Fosfor P2O5 30-60 superfosfat, fosforan amonu
Magnez MgO 20-80 siarczan magnezu

(Opracowano na podstawie zaleceń MODR, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego)

* Zalecenia nawozowe podane są w kg na hektar, aby łatwo przeliczyć na potrzeby przydomowych ogrodów podajemy przykład: 100 kg/ha to 10 g/mkw.

 

Zapraszamy do zapoznania się z programem nawożenia borówki amerykańskiej.

 

Pobierz program nawożenia borówki:

 

Zobacz plik

 

 

 

 

 

Zapraszamy do zakupu nawozów do borówki amerykańskiej i nie tylko

 Paweł Wawryszczuk

+48 695 195 816

 

 

Close menu