Odmiany Jagody kamczackiej

 

Odmiany polskie 

Zojka- wczesna (koniec maja), plon obfity, owoce dojrzałe słodkie, jagody trzymają się dosyć mocno na krzewie, więc trzeba użyć większej siły aby otrząsnąć owoce, drugiej strony jest to plus ponieważ dojrzałe owoce nie będą osypywać się z krzewów samoczynnie, owoc wydłużony i zaokrąglony na obydwu końcach

Wojtekśrednio-wczesna (początek czerwca), plon z 1 krzewu do 5 kg, owoce smaczne słodko-kwaśne bardzo dobrej jakości, owoce można otrząsać ręcznie i mechanicznie, bardzo silny wzrost, masa pojedynczej jagody około 1,9g, kształt owocu wrzecionowaty

Jolanta- średnio wczesna, owocuje bardzo obficie(troszkę słabiej od wojtka), owoce smaczne kwaskowo-słodkie z nuta goryczki, można ją otrząsać, służy raczej jako zapylacz do odmiany wojtek, ponieważ kwitną i dojrzewają w podobnym terminie.

Iga- średnio późna, owocuje obficie, owoce dojrzałe są lekko słodkie, można je otrząsać , owoc wydłużony, zaokrąglony na obydwu końcach.

Tola- średnio- późna, plon obfity do 4kg z krzewu, owoce dojrzałe są lekko słodkie i bardzo aromatyczne, lecz do wybarwienia potrzebują światła, nie mogą być zacienione, owoce jajowate

Rebeka- późna (druga połowa czerwca), owocuje bardzo obficie do 5kg z krzewu, smak podobny do czarnej jagody leśnej, owoce mocno trzmają się na krzewie jak w przypadku zojki, podczas „szybkiego” zbioru może dochodzić do uszkodzenia owocu przy szypułce, owoc jajowaty.

Ruben- późna, plonuje obficie do 3,5kg z krzewu, smak owoców dojrzałych podobny do borówki wysokiej, słodki  owoce można otrząsać, bardzo dobra jakość dojrzałych owoców, kształt wrzecionowaty, szpiczasty.

 

Stare odmiany rosyjskie

Czelabinka, Dlinnopłodna, Sinogłazka, Wołoszebnica – owoce są małe i kwaśne, krzewy są małoplenne  w porównaniu do odmian polskich. 

Bakczarskaja Jubilejnaja wydaje być się obiecująca, jest to odmiana średnio-wczesna, dojrzewa w II połowie czerwca, owoce są bardzo smaczne i słodkie, z jednego krzewu można osiągnąć do 5kg.

Docz’ Velikana (Giant’s Daughter)  odmiana średnio-wczesna, dojrzewa w II połowie czerwca, głównym czynnikiem wyróżniającym odmianę jest wielkość owoców(analogicznie jak borówka Chandler), owoce wydają się być wybitnie deserowe ze względu na swój rozmiar i smak.

Vostrog i Jugana (II połowa czerwca) (najnowsze odmiany rosyjskie 2012 i 2010) według autorów odmiany posiadają bardzo duży potencjał plonowania (nawet do 6kg z krzewu), owoce opisywane są jako  bardzo dobre, oraz zawierają dużo cukrów w dojrzałych owocach. 

 

Odmiany kanadyjskie

  • Aurora(rejestracja 2012 r.),
  • Borealis (2007 r.),
  • Honeybee,
  • Tundra
  • Indygo Gem
Close menu